Abdurrahman Gazi Mah. Çayüstü Sk. No:20 TUŞBA/VAN

konca65@hotmail.com

KOMBİ ARIZA KODLARI

ALARKO

  • HARMONY D

F0:DÜŞÜK SU BASINCI ARIZASI

TESİSAT SU BASINCI 1 BARIN ALTINA DÜŞTÜĞÜ ZAMAN BU ARIZAYA GEÇER. KOMBİNİZİN SU BASINCINI KONTROL EDİNİZ.KOMBİNİN ALTINDA MAVİ YADA SİYAH DOLDURMA MUSLUĞUNU SOLA ÇEVİRİNİZ VE BASINÇ GÖSTERGESİ 1.5 BAR OLUNCA MUTLAKA BASINÇ VANASINI SAĞA ÇEVİRİP KAPATMALISINIZ.

F1:AŞIRI ISINMA ARIZASI 

BU ARIZA DURUMUNDA EKRANDA RESET VE İNGİLİZ ANAHTARI RESMİ DE BELİRİR. KOMBİYE RESET ATIN, PETEK VANALARINI KONTROL EDİN, KOMBİ SU BASINCINI KONTROL EDİN.

F2: SICAK SU SENSÖR ARIZASI

EKRANDA ANAHTAR SEMBOLÜ İLE BİRLİKTE BELİRİR. BU DURUMDA KOMBİNİZ SICAK SU VERMEYECEKTİR. SICAK SU SENSÖRÜNDE SORUN OLABİLMEKTEDİR. AYRICA SENSÖRÜN BAĞLI OLDUĞU KABLOLARDA YA DA BORULARDA DA SORUN OLABİLMEKTEDİR. BU GİBİ ARIZA DURUMLARINDA TEKNİK AÇIDAN NET TEŞHİS VE ÇÖZÜM İÇİN UZMAN DESTEĞİ ALMAK GEREKİR.

F3:KALORİFER SENSÖR ARIZASI

ARIZA KODU EKRANDA ANAHTAR SEMBOLÜ İLE BİRLİKTE GÖRÜNÜR. BU ARIZA DURUMUNDA KALORİFER SENSÖRÜNDE SORUN OLABİLMEKTEDİR. TABİ SENSÖRÜN BAĞLI OLDUĞU BORUNUN NEMLENMESİ, BAĞLANTILARDA SORUN OLMASI HALİNDE DE BU PROBLEMLE KARŞILAŞILABİLİR. BU YÜZDEN BU SORUNU YAŞAYAN KULLANICI CİHAZA MÜDAHALE ETMEDEN SERVİS DESTEĞİ ALMALISINIZ

F4:ATEŞLEME ARIZASI

EKRANDA F4 ARIZASI İLE BERABER ANAHTAR SEMBOLÜ OLUR İSE BU ATEŞLEME SORUNU DEĞİL SAHTE ALEV SORUNUDUR. YANİ GAZ VANASININ KAPALI OLMASINA KARŞIN BRÜLÖRDE ALEVİN ALGILANDIĞINI BELİRTİR. BÖYLE BİR SORUNDA R KONUMLU DÜĞMEYE BASARAK CİHAZI RESETLEMELİSİNİZ. RESETLEME SONRASINDA EĞER ARIZA DÜZELMEZ İSE BAŞKA BİR İŞLEM UYGULAMADAN MUTLAKA UZMAN YARDIMI ALMALISINIZ. İYONİZASYON ELEKTRODU, GAZ VALFİ YA DA ANAKARTTA SORUN OLABİLİR.

F5:BASINÇ ANAKTAR ARIZASI

HARMONY-D MODEL KOMBİLER HERMETİK OLDUĞU İÇİN BU SORUNDA; DIŞARI UZANAN BORUNUN YERİNDEN ÇIKMASI, EBATININ UZUN OLMASI, FANIN ARIZALI OLMASI, PROSESTATTA SORUN OLMASI YA DA ANAKART ARIZASI GİBİ DURUMLAR SÖZ KONUSU OLABİLİR. KULLANICI OLARAK BU ARIZA DURUMUNDA YAPABİLECEĞİNİZ HERHANGİ BİR İŞLEM YA DA UYGULAMA YOKTUR. ARIZANIN TEŞHİS EDİLİP ONARILMASI AÇISINDAN UZMAN YARDIMI ALMANIZ GEREKMEKTEDİR

  • SERADENS PREMİX

E01:ALEV YOK ARIZASI

CİHAZA GAZ GELDİĞİNİ KONTROL EDİNİZ.GAZ VANALARINI KONTROL EDİNİZ.VANALAR AÇIK OLMASINA RAĞMEN ARIZA DEVAM EDİYORSA RESET TUŞUNA BASINIZMAKSİMUM 3 KEZ RESETLEME YAPINIZ.ARIZA HALEN DEVAM EDİYOR İSE ANAKART, GAZ VALFİ, ELEKTROT GİBİ PARÇALARDA SORUN OLABİLİR.

E02:LİMİT TERMOSTATI ARIZASI

AŞIRI ISINMA OLARAK DA BİLİNİR.MAKSİMUM SICAKLIK SORUNUDUR.BU DURUMDA CİHAZIN SU BASINCINI KONTROL ETMELİ, DÜŞÜK DURUMDA İSE 1,5 BAR SU VERİLMELİ.AŞIRI ISINMA SORUNLARIDA; ANA EŞANJÖR, POMPA, ÜÇ YOLLU VANA, VEYA KALORİFER FİLTRESİNDEN KAYNAKLI OLABİLİR.

E03:ATIK GAZ SİSTEM ARIZASI

HAVA AKIŞ SORUNUDUR.BİR ÇOK SEBEBİ VARDIR.BU NEDENLE UZMAN EKİPLERİN CİHAZA YERİNDE BAKILIP ARIZANIN TESPİT EDİLMESİ DAHA DOĞRU OLUR.YİNEDE FAN MOTORU, PROSESTAT, ANA KART GİBİ PARÇALARDAN VEYA BACA YERİNDEN ÇIKMIŞSA DA YAPABİLİR.

H20:DÜŞÜK SU BASINCI

TESİSAT SU BASINCI 1 BARIN ALTINA DÜŞTÜĞÜ ZAMAN BU ARIZAYA GEÇER. KOMBİNİZİN SU BASINCINI KONTROL EDİNİZ.KOMBİNİN ALTINDA MAVİ YADA SİYAH DOLDURMA MUSLUĞUNU SOLA ÇEVİRİNİZ VE BASINÇ GÖSTERGESİ 1.5 BAR OLUNCA MUTLAKA BASINÇ VANASINI SAĞA ÇEVİRİP KAPATMALISINIZ.

E05:ISITMA SENSÖR ARIZASI

KALORİFER SENSÖRÜNDE SORUN OLABİLİR.BU DURUMDA SENSÖR VE KABLOLARDAN KAYNAKLI OLABİLİR.

E06:KULLANIM SUYU SENSÖR ARIZASI

SICAK SU SENSÖRÜ İLE ALAKALI BİR SORUNDUR.BU GİBİ ARIZA DURUMUNDA SENSÖR VE KABLOLARDAN KAYNAKLI OLABİLİR.

E16: FAN ARIZASI

KOMBİNİZİN FAN VEYA ANA KARTINDA SORUN OLDUĞUNUN ARIZASIDIR.UZMAN EKİPLER ÇAĞIRINIZ

E22:PARAMETRE ARIZASI

PARAMETRE AYARLARI GİRİLMELİDİR.UZMAN EKİPLER ÇAĞIRINIZ

E35:ALEV ALGILAMA ARIZASI

BU DURUMDA CİHAZI BİR KAÇ DEFA RESETLEYİNİZ. EĞER Kİ ARIZA DEVAM EDİYORSA UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ. İYONİZASYON ELEKTRODUNDA, ANA KARTTA YA DA GAZ VALFİNDE SORUN OLABİLİR.

  • SERADENS SÜPER PLUS

E01:ARIZASI ALEV YOK YA DA SAHTE ALEV ARIZASI

ÖNCELİKLE GAZ VANALARINA BAKMALI DAİRENİZE VE KOMBİNİZE GAZ GELDİĞİNDEN EMİN OLMALISINIZ. GAZ GİRİŞLERİ AÇIK VE CİHAZINIZA GAZ GELİYOR İSE RESETLEME İŞLEMİ YAPMALISINIZ. RESETLEME İŞLEMİ SONRASINDA ARIZA DURUMU DEVAM ETMEKTE İSE RESETLEME İŞLEMİNİ BİRKAÇ KEZ DAHA TEKRAR ETMELİSİNİZ. SORUN YİNE DE DÜZELMİYORSA; ANAKART, ELEKTROTLAR VEYA GAZ VALFİNDE SORUN OLABİLİR. TEŞHİS VE ÇÖZÜM ADINA UZMAN SERVİS İLE GÖRÜŞMELİSİNİZ.

E02:LİMİT TERMOSTAT ARIZASI

YÜKSEK SICAKLIK SEBEBİ İLE LİMİT TERMOSTATIN DEVREYE GİRDİĞİNİ BELİRTİR. BU ARIZA DURUMUNDA CİHAZINIZDAKİ SU BASINCINI KONTROL EDEREK DÜŞÜK İSE SU BASMA İŞLEMİ UYGULAMALISINIZ. SON OLARAK CİHAZI RESETLEMELİSİNİZ. BU UYGULAMALARDAN SONRA SONUÇ DEĞİŞMİYORSA MUTLAKA UZMAN YARDIMI ALMALISINIZ. LİMİT TERMOSTAT DEVREYE GİRİP KOMBİYİ BLOKE ETTİ İSE BUNUN SEBEPLERİ; DEVİR DAİM POMPASINDAKİ SIKIŞMA, ANA EŞANJÖRDEKİ KİREÇLENME, KALORİFER FİLTRESİNDEKİ TIKANMA, TESİSATTAKİ TIKANIKLIK, SENSÖR SORUNU YA DA ÜÇ YOLLU VANADA OLUŞAN SORUNDUR.

E03:BACA SİGORTASI YA DA GÜVENLİK SİGORTASI ARIZASI

GENELDE HAVA AKIŞ SORUNU OLARAK DA ADLANDIRILABİLİR. ATIK GAZ SİSTEMİNDE SORUN VAR DEMEKTİR. BU ANLAMDA GÖREV ALAN; FAN, ANAKART YA DA PROSESTAT GİBİ PARÇALAR ARIZALI OLABİLİR. BACA YERİNDEN ÇIKMIŞ OLABİLİR YA DA BACA SENSÖRÜNDE SORUN OLABİLİR. NET TESPİT İÇİN UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E04: DÜŞÜK BASINÇ ARIZASI

SU BASINCI DÜŞÜK OLDUĞUNDA EKRANDA BU HATA KODU YER ALIR BASINCI YÜKSELTMEK İÇİN KOMBİNİN SOL ALTINDAKİ MAVİ VEYA SİYAH RENKTEKİ DOLDURMA MUSLUĞU SOLA DOĞRU ÇEVİRMELİ LCD EKRANDAKİ BAR DEĞERİ 1,5 E GELENE KADAR SU BASILMALIDIR. İŞLEM SONRASINDA DOLDURMA MUSLUĞUNU KAPATMAYI İHMAL ETMEYİN SORUN DÜZELECEKTİR. İŞLEMİ YAPAMAZ YA DA ÇOK SIK YAPMAK ZORUNDA KALIRSANIZ MUTLAKA UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E05:KALORİFER GİDİŞ SUYU SENSÖR ARIZASI

KALORİFER GİDİŞ SUYU SENSÖRÜNDE SORUN OLDUĞUNU BELİRTİR. SENSÖR DIŞINDA KABLOLARDA DA SORUN OLABİLMEKTEDİR.

E06:KULLANIM SUYU SENSÖR ARIZASI

SICAK SU SENSÖRÜ İLE ALAKALI BİR ARIZA DURUMUDUR. SENSÖRÜN YANI SIRA KABLOLARDA SORUN OLDUĞU ZAMAN DA BU DURUM YAŞANABİLMEKTEDİR.

E15: KALORİFER DÖNÜŞ SUYU SENSÖR ARIZASI

KALORİFER DÖNÜŞ SUYU SENSÖRÜNDE OLUŞAN ARIZAYI BELİRTİR. BU GİBİ DURUMLARDA SORUNUN HER DAİM YERİNDE GÖRÜLMESİ GEREKMEKTEDİR.

E16:FAN ARIZASI

FAN SORUNLARINDA CİHAZ ATEŞLEME YAPMAZ VE ÇALIŞMAZ. FAN DIŞINDA ELEKTRONİK KART GİBİ PARÇALARDA DA SORUN OLABİLMEKTEDİR. BU NEDENLE DE MUTLAKA UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E22:ELEKTRONİK KARTTA MİKRO İŞLEMCİ ARIZASIDIR

ELEKTRONİK KARTTA MEYDANA GELEN SORUN SEBEBİ İLE YAŞANAN ARIZA DURUMUDUR. BU DURUMDA ELEKTRONİK KARTA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİR. ELEKTRONİK KART BU ARIZA DURUMUNDA TAMİR DE EDİLİR DEĞİŞİMİ DE YAPILIR.

E31:UZAKTAN KUMANDA ARIZASI

UZAKTAN KUMANDA SORUNUDUR

E32:EKRAN KART ARIZASI

EKRAN KARTINDA OLUŞAN SORUNU BELİRTEN BİR ARIZA KODUDUR. BU DURUMDA YAPABİLECEĞİNİZ BİR İŞLEM YOKTUR.UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E35:ALEV ALGILAMA ARIZASI

CİHAZIN ALEV ALGILAMADIĞINI VE BU SEBEPLE DE YANMA DURUMUNDA BİR AKSAKLIK OLDUĞUNU BELİRTİR. BU GİBİ ARIZA DURUMLARINDA CİHAZI RESETLEYİNİZ. RESETLEME SONRASINDA SORUN DÜZELMEZSE UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E46:BASINÇ SENSÖR ARIZASI

TESİSAT BASINCI DÜŞTÜĞÜNDE BU ARIZA KODUNU VERİR. ÖNCELİKLE BASINCI GÖRÜNTÜLEMENİZ GEREKİR. BASINCI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN İÇİN “İNFO” DÜĞMESİNE 2 SANİYE KADAR BASILI TUTABİLİRSİNİZ. EKRANDA BELİREN DEĞER EĞER 1 BARDAN AZ İSE KOMBİ ALTINDA MONTELİ OLAN MAVİ VEYA SİYAH RENKTEKİ DOLDURMA MUSLUĞU SOLA DOĞRU ÇEVİRİN. SU SESİ DUYUYORSANIZ EKRANDAKİ BAR DEĞERİNDE ARTIŞ OLUR. BAR DEĞERİ 1,5 DEĞERİNE ÇIKARSA DOLDURMA MUSLUĞUNU KAPATIN VE İŞLEMİ SONLANDIRIN. İNFO FONKSİYONUNDAN ÇIKMAK İÇİN BU TUŞA YİNE 2 SANİYE BASILI TUTMANIZ YETERLİDİR. SORUN DÜZELİRSE CİHAZI KULLANMAYA DEVAM EDEBİLİRSİNİZ. ANCAK BASINÇ NORMALSE VEYA İŞLEM SONRASI ARIZADA DÜZELME OLMAZ, CİHAZ ÇALIŞMAZSA UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E47:YÜKSEK SU BASINÇ ARIZASI

SİSTEMDEKİ SU BASINCINI KONTROL ETMELİSİNİZ. BASINCIN YÜKSEK OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ. BASINÇ DEĞERİ MUHTEMELEN 2,5 YA DA 3 BARI GEÇMİŞ DURUMDADIR. BU GİBİ DURUMLARDA TEKNİK AÇIDAN YÜKSEK BASINCI DÜŞÜRMENİZ GEREKİR. YÜKSEK BASINCI DÜŞÜRMEK İÇİN TAHLİYE MUSLUĞUNU AÇABİLİR YA DA KOMBİNİZE EN YAKIN KALORİFERİN HAVASINI ALARAK BASINCI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ. BASINCI DÜŞÜRDÜĞÜNÜZDE SORUN DÜZELECEKTİR. DÜZELME OLMAZ İSE CİHAZI RESETLEMELİSİNİZ.

E98:ANA BESLEME ARIZASIDIR

ANA BESLEME SORUNLARINDA KULLANICI OLARAK CİHAZA MÜDAHALE ETMEDEN MUTLAKA UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ.

E99:GÜVENLİK ARIZASI

EKRANDA SÜREKLİ YANAN BİR ARIZA KODUDUR. BU GİBİ DURUMLARDA CİHAZA MÜDAHALE ETMEYİNİZ. UZMAN EKİP ÇAĞIRINIZ

Benzer Yazılar

Kombi Bakımı: Evlerinizin Sıcaklığını Garanti Altına Alın

Kombi, evlerimizin en önemli ısıtma sistemlerinden biridir ve kış aylarında konforumuzu sağlamak için önemlidir. Ancak, kombilerin düzenli bakımı ve kontrolü, güvenli ve verimli bir...